Léčba nemoci dna

Na základě podrobné diagnózy stanoví lékař léčebnou terapii. Nejprve pacientovi naordinuje speciální dietní režim, který je založen pouze na potravinách bez obsahu purin. Dále mu předepíše protizánětlivé léky, které zpravidla daný bolestivý zánět rychle zklidní. Jestliže pacient tyto medikamenty špatně snáší či má po nich průjmové problémy, mohou mu být podávány formou buďto injekcí anebo čípků.

Pokud nedostatečné množství purinů vyvolá adekvátní pokles kyseliny močové v krvi, pak se pacientovi nasadí léky, které způsobují omezení tvorby kyseliny močové. V případě že pacienta postihl nenadálý dnavý záchvat, lékař provede nezbytné krevní vyšetření, díky němuž zjistí, zda je u pacienta zapotřebí provést řadu opatření, aby nedošlo k rozšíření této nevyléčitelné nemoci. Samozřejmě po tomto záchvatu nadále lékař sleduje jeho zdravotní stav. Tu a tam nechá provést kontrolní vyšetření, aby se ubezpečil, zda by neměl provést změnu dávkování léků.

Jakmile pacient přeruší léčbu v jakékoliv fázi, hladina kyseliny močové se okamžitě zvýší, což může zapříčinit záchvatový stav. Pokud pacient dodržuje pravidelně předepsanou léčbu, postupně dnavé záchvaty úplně vymizí. Nicméně někdy může pacienta postihnout lehčí záchvat, který běžně překoná i bez zvláštní léčebné kůry.

Nemocný dnou může po domluvě s lékařem brát ještě nejrůznější potravinové doplňky, vitamíny či bylinné extrakty, které se mohou užívat společně a tím mohou zabránit ke vzniku dnavých záchvatům. Všechny toto přírodní preparáty a výtažky se však musí užívat dlouhodobě, aby konečný výsledek byl efektivní. Kupříkladu na akutní záchvat pomáhá bromelin, zatímco rybí tuk či lněné oleje podporují snižovat úroveň zánětlivých leukotrienů. Vitamín E a C zase přispívá ke zmírnění bolestivých zánětů. V případě že pacient užívá větší množství vitamín C, dochází u něho k rychlejšímu uvolňování této kyseliny močové z tkání a bezprostředně se odvádí do moče, která pak odchází z těla ven. Mezi další vynikající potravinové doplňky patří zejména kvercetin, výtažek z třešní či kopřivové listy.

Běžně se také používají ke zmírnění dnavého onemocnění přírodní preparátky jako např. nápoje s Aloe Vera, gely s Aloe Vera, čajové směsi, fin Spirdietabs, LKVB6, Anatomax, Betavital, Protect Liver atd.

Dále se doporučuje užívat různé přírodní byliny jako např. vřes, který zbavuje organismus nebezpečné močové kyseliny. Je dosti šetrný k organismu, má dezinfekční a čistící účinky. Tato bylina velmi dobře působí na usazené krystalické látky v tkáních a kloubech a snaží se je z těchto oblastí odstraňovat. Běžně se dá pořídit v nejrůznějších lékárnách za přijatelné ceny. Na trhu jsou nabízeny i další prospěšné byliny, jako je např. yzop či lopuch.

Kromě toho nemocní mohou vyzkoušet také nejrůznější bylinkové obklady, které si přikládají na postižené bolestivá místa. Rovněž některé směsi túje, celerového semínka, řebříčku a kořene lopuchu mohou brát v podobě tinktur či tablet.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *